2025. 06. 16-22. Túr és Tisza, 1-7 nap
Tisza + Öreg-Túr vízitúra gyermekes családoknak, kultúrlényekből álló baráti társaságoknak, normális pároknak, természetszerető egyéni kenutúrázóknak. Ha nincs 7 napotok, jöhettek a Tisza + Túr-vízitúra tetszőleges 6, vagy 5, vagy 4, vagy 3, vagy 2, vagy akárcsak egyetlen napjára is. Gyertek el például a kombinált vízitúra első 5 napjára. Gyermekes családoknak IDEÁLIS 1-5 napos kenutúra a vadregényes biztonság folyóján, az Öreg-Túron; és 1-2 napban, két pompás vízitúra a Felső-Tiszán. Egészen pontosan ez nincs kőbe vésve, a valószínűbb forgatókönyv a 2 nap Tisza, 1 nap Túr, 4 nap Öreg-Túr, de a cél a 3 nap Tisza és 4 nap Öreg-Túr.
Az Öreg-Túr vízitúrára miért velünk gyertek?
Megtanítunk evezni. Kenut kormányozni. Megtanítjuk a vezérevezős munkáját. A túravezető oktatási szakember, aki tanulta, hogy a tudását hogyan adja át, velünk a kenuzás nem frusztráló szenvedés. Ha velünk jössz, nagyon nagy eséllyel kulturált emberekkel vízitúrázol. Velünk a madarak énekét és nem alkoholisták dajdaját hallgatod, nálunk nincs tüc-tüc a kenuban, mert a vízitúra vízitúra. Nálunk a kulturált dohányos kivárja a pihenőket, kiszállási szüneteket, nem fogja tőled a hajóban kérdezni: ugye nem zavar, ha rágyújtok? A kenutúra-szervezés pedig szervezés. Velünk nem órákat vársz pontatlan, az idődet, ezzel téged semmibe vevő, mindenkivel tiszteletlen emberekre. Nálunk nem motiválatlan, nemtörődöm emberek non-stop válság-menedzsmentjébe cseppensz bele. Nálunk a lehető legjobb a logisztika, minimalizált a benzinköltség. Velünk nem muszáj csak azért, nap mint nap oda-vissza egy órát elveszteni, mert vissza "kell" menni Tiszabecsre, lévén ott van a saját tulajdonú kempingünk, amit meg kell tölteni.
Mi nem hallgatjuk el a nehézségeket, legyen az a jó pihenő pontok kis száma, vagy az a tény, hogy a Túr is lehet veszélyes. Például, ha a bedőlt fák miatt át kell átemelni. Nálunk kötelező a mentőmellény és tilos a flip-flop papucs, mivel a flip-flop bokaficam- és csúszásveszélyes, ami hozzájárulhat olyan balesethez is, hogy felnyársalod marad. Soroljuk? Inkább próbálj ki minket!
A Tisza az örök klasszikus, az Öreg-Túr vízitúra pedig egy szürreális mese
Egy Túr kenuzás elmondhatatlan szépségű, biztonságos vízitúra. 104 kanyarjával tizedjére is megunhatatlan, folyamatosan izgalomban tart, hogy mit fedezünk majd fel. A Túr egyszerre a kezdők és a vízitúra-ínyencek kedvence.
A Túr a tökéletes folyó a gyermekes vízitúrázóknak, az iskoláknak, osztályoknak, egyetemi csoportoknak, baráti köröknek és olyan csapatoknak, akik már 25-40 éve eveznek! A Túr néhol az ember előtti időket idézi. Egyszer olyan, minta vietnami dzsungelben, máshol mintha az Amazonas vidéken eveznénk. Itt a "fentről lefelé" vezető túrát olvashatod, de lehet, hogy éppen felfelé fogunk menni.
Ezt a csapat összetétele és a meder állapota alapján, valamint azt figyelembe véve döntjük el, hogy ne kelljen más vízitúrázó csoportokkal osztozni a kiszállási helyeken, hogy kihasználjuk az erdőt, mint természetes "UV-esernyőt". Kihasználjuk, hogy a sodrás rendkívül csekély. Mindenki elkezdte valamikor a vízitúrát, az először kenuzókat szeretettel várjuk, türelmesen, odafigyeléssel és jól tanítunk meg kenuzni. Lehet jönni autóval és tömegközlekedéssel is.
Szállás: Tisza kenutúra és Túr-vízitúra költözködés nélkül!
Jöhettek vízitúrára klasszikus vándortáboros módon (ez akkor jó, ha kidobható, gyorsan felállítható sátratok van) vagy mondunk egy jobbat. Végig a "fix" támaszponton biztonságban van a sátrad, ill. a vendégszobá(k)ban, apartmanokban mindened, nem költözöl, nincs macera, semmi sátorverési vagy költözési kényelmetlenség, mégis minden nap más és más szakaszon evezgethetsz. Ha nem a kenus túra előtt egy-két hónappal, pláne nem az utolsó pillanatban jelentkeztek, foglaljuk nektek a szállást a vízitúra idejére. Ha magatok foglaljátok (a magatok foglalta szállás jobb, mivel az igényeitek jobb ha közvetlenül egyeztetitek a szállásadókkal), akkor a Tiszabecs, Sonkád, Szatmárcseke, Kölcse, Túristvándi községekben vagy ezek közelében érdemes a szállást keresni. Ami fontos. Kezdd el a keresést jóval a szezon előtt.
Nulladik napi érkezés?
Érdemes jönni a nulladik napon, ha valaki mondjuk Zala déli részéből érkezik, de a többségnek ennél a vízitúránál a nulladikról első napra virradó éjszaka szállásköltsége megspórolható.
Étkezés az Öreg-Túr evezésen
Vannak olyan szállások, ahol minden adott a saját főzéshez. Van messzeföldön híres pizzéria (ahol nem csak pizza van), ill. van olyan is, ahol rántottás, bundás kenyeres, "kontinentális" stb. reggelik mellett lehet kérni kenyérlángost, ami egy kis szalonnával a tetején, tejföllel félelmetes. Vacsorára pl. ilyenekből választhatsz:
A) Káposztás paszuly füstölt hússal, 3 palacsinta
B) Bográcsgulyás és 3 palacsinta
C) Harcsa paprikás túrós csuszával
D) Töltött káposzta plusz 3 palacsinta
1. napi vízitúra a Tiszán: Tiszabecs - Szatmárcseke (25 km)
Hol és mikor találkozunk?
Kezdjük a hol kérdéssel!
Szatmárcsekén, a Vasváry és Kölcsey utcák sarkán az Önkormányzat előtti parkolóban találkozunk. A parkoló a Kölcsey utcán, a református templomtól 40 méterre, a templommal szembeni oldalon van. Vagy írd be a GPS-be a Vasváry utcát. Figyelem: ha van, a találkozás előtt érdemes a szállásotokon a romlandó élelmiszert hűtőbe tenni.
Mikor találkozunk?
- Azokkal, akik a nulladik napon jöttek, 11:00-kor találkozunk a Kölcsey és Vasváry utcák sarkától pár méterre a Vasváry utcai buszmegállóban. A megálló hivatalosan a 'Szatmárcseke Posta' buszmegálló névre hallgat. Apropó. A posta is hasznos koordináta. Hozzál a buszra pénzt (a felnőtt buszjegy utoljára 465 forint volt). Már "vízre készen" gyertek. Lejjebb majd olvashatod, hogy mit kell hozni a tiszai vízitúrára. Mindenesetre, aki befutott a nulladik napon, az, ha jól be van naptejezve, egy hosszú ujjú pólóban, halásznadrágban, alatta fürdőruhával, egy másfél literes ásványvízzel, két szendviccsel, simléderes baseball sapkában, napszemüveggel és a buszjegyre elegendő pénzzel is kisétálhat a buszmegállóba. Persze ezt érdemes fokozni: a mobiltelefonnak vízmentes tárolás, papírzsebkendő, wc-papír, a fenék alá egy lapos párna, mivel a kenu ülése műanyag, biciklis kesztyű, hogy a kézfejed se égjen le, egy törölköző, amivel a vádlidat is tudod védeni az UV-sugárzástól, stb.
- Akik a vízitúra napján érkeznek, és át tudnak öltözni a kocsiban, vagy már eleve fürdőruha van az ideális öltözetet jelentő halásznadrág és hosszú ujjú póló alatt, azoknak elég 10:30-ra jönniük. De nem csak elég, kell is. Muszáj időben érkezni, az elkésőket nem tudjuk megvárni.
Szatmárcsekéről Tiszabecsre
Az érkezést követően bemutatkozunk, aztán gyorsan egy kicsit logisztikázunk. Ez azt jelenti, hogy a Szatmárcsekén belüli sétálást is rövidítendő, bekészítünk autókat a kenutúra érkezési pontjára, aztán Szatmárcsekén belül a lehető legkevesebb autóval visszajövünk a 'Szatmárcseke Posta' buszmegállóba. Szatmárcsekéről a 11:16-os busszal, vagy - ezek csak eshetőségek - minél kevesebb autóval, vagy részben busszal, részben - minél kevesebb - kocsival megyünk "fel" a vízre szállás helyére Tiszabecsre. Ha busszal megyünk, akkor a busszal Tiszabecsre megyünk. Tiszabecsen belül a vízparton kb. 13-14 percet sétálunk. Elslattyogunk a buszmegállóból a tiszaparti vízre szállás helyére, ahol már várnak ránk a kenuk, lapátok, mellények.
Mit hozzunk a vízitúrára?
Mit hozzatok? A buszjegyre hozzatok készpénzt. Készüljetek alkoholmentes innivalóval és elemózsiával, pl. szendviccsel, valamint törölközővel, naptejjel. Célszerű viselet a leggyakrabban igen erős UV-sugárzás miatt a hosszú ujjú póló, a combot is fedő halásznadrág, legalább simléderes sapka, a napszemüveg és a lábat stabilan tartó lábbeli, pl. hátul is pántos szandál, vagy "vízi cipő". Ami tilos (mert veszélyes) a flip-flop papucs. Még egyszer. A flip-flop papucsot kérjük otthon hagyni. Slusszkulcsnak, mobilnak, kamerának hozzatok vízmentes csomagolást, de még hordót is fogtok kapni.
Program
Tiszabecsen el tudsz menni "normál" (angol) wc-re is, majd következik a kenuzás tanulása és gyakorlása, majd újabb (javasolt) wc-vizit után szállunk vízre. Ha meg bírod állni, még érdemes nem ebédelni, mivel az első gyönyörűséges kikötési ponton lesz a "hivatalos" ebédszünet.
A Tisza (folyó) ezen a szakaszon még folyik, a már-már giccsesen festői tájon a 24-25 km sajnos gyorsan elfogy. A vis major esetét kivéve nem kötünk ki az ukrán oldalon. Lesz két-három mosdó szünet, "uzsonnás" pihenőnket (is) egy nagyon helyes fövenyen tartjuk, ha éppen nem magas a víz. Lesz rövid pihenőnk a Túr-bukónál is, ahol a (nevében sebes, egyébként a duzzasztása miatt kvázi állóvíz) Sebes-Túr bukik a Tiszába. A Túr-bukó után a Tisza medrében nem mélyen a víz alatt sziklák vannak. Itt erős odafigyelést kérünk szépen. Szigorúan a túravezető mögött, helykihagyással, libasorban, a túravezető által mutatott irányt követve kell haladni. 17:30 körül érkezünk Szatmárcsekére. Aki a nulladik napon érkezett, és a szatmárcsekei vízparti kempingben sátrazik, az a sátrától 100-150 méterre köt ki. Akinek még a kocsiban van a sátra, az sátrat állít vagy sátrat dob. Akinek pedig Tivadarban, Kisaron, Nagyarban, Szatmárcsekén, Kölcsén, Túristvándiban, Sonkádon, Fehérgyarmaton van a szállása, azokkal beszállunk a délelőtt már Szatmárcsekére hozott kocsikba, és a szállásainkra autózunk.
A vacsora önellátó. Szatmárcsekén a Tisza gátjánál olyan pizzéria van, hogy ... Sokan azt mondják, hogy Magyarország legjobb pizzériája. Mivel mi nem próbáltuk az összeset, pláne nem egyértelmű, hogy kinek mi a "jó", ebben nem foglalunk állást, de tény, hogy bármit rendelsz (legalábbis ízre) jó lesz. Hogy mennyire egészséges, ami benne, ill. rajta van, azt nem tudjuk, de legalább nem szokták megégetni, ami Magyarországon nagy szó.
2. napi tiszai vízitúra: Szatmárcseke-Tivadar (15 km)
Azoknak, akik "korán" kelnek, hadd reklámozzuk Szatmár egy-két gyönyörű különlegességét. A vízitúra előtt nézz meg valamit, ami az országban sehol máshol nincs! Pontosabban ne azért, mert máshol nincs, hanem mert nagyon érdekes ÉS máshol nincs.
Érdemes megtekinteni Szatmárcseke temetőjében a különleges "csónakos" fejfákat.
Nagyarban pedig mesés a "Rozárium", alias a rózsa-kert, és szintén Nagyarban érdemes benézni a Petőfi-fához.
Jellemzően a többség 2-napos vízitúrán vesz részt, de van olyan túrázó, aki csak erre a napra jön, hiszen ez egy választhatóan 1-, vagy 2-napos vízitúra.
Ha valaki "csak" a Tisza-túra második napján kezdi a vízitúrát, és a kenuzásban kezdő vagy, (senki sem kenuban született, és valakinek sokszor nyugdíjas korában van először ideje kenuba ülni) akkor 9:30-ra gyere. 9:30-kor kezdjük a kenuzás oktatását Szatmárcseke egyetlen Tisza-partján.
A GPS-be érdemes Szatmárcseke, Széchenyi utcát írni, mivel a falu felől a Tisza felé a Széchenyi utcán kell kijönni, aztán a Tisza töltése (egy gátat kell elképzelni, amelyre felvezet az ott már csak földút) után homokos úton jössz tovább. A parkolásban majd segítünk, a parkolás díja egész napra 500 Ft.
Ha csak erre a túranapra jössz, de profi vagy, pl. azért, mert máshol korábban vízitúráztál, akkor 10-re gyere ki, ill. le a Tisza partra. Tehát (igen, kétszer írjuk le, mivel így a biztos(abb): a rutinos, a kenut biztosan irányító, tapasztalt kormányossal bíró "hajóegységeket", ill. vízitúrázókat kérjük, hogy 10:00-re érkezzenek meg Szatmárcseke egyetlen Tisza-partjára (amely a Széchenyi u. folytatása).
Az először vízitúrázókat (bocs. "kezdőket"), tehát ha még meg kell tanulnod kenuzni, 9:30-ra várjuk.
14-15 óra táján érkezünk Tivadarba. Táján? Igen, kb. Vétek sietni. Meg kell élni, át kell élni.
Ha valaki még nem veszi hazafelé az irányt, szállást Tivadarban is talál.
Szerdai vízitúra, vagy Tisza vagy Túr kenutúra. Ha a Túr lesz a helyszín, akkor Sonkád környéki barangolás vár rád (12 km)
Mindent természetesen e-mailben elküldünk, telefonon is egyeztetünk a találkozás helyét is idejét fogod tudni. Mindenesetre a legvalószínűbb (most egy évvel az indulás előtt), hogy Sonkádon, Sonkád külterületén az ún. Kis-bukónál lesz a randevű és 11:30-kor találkozunk.
Logisztikáznunk nem kell, ez a vízitúrás nap csillagtúrás, tehát a kocsikhoz fogunk a Túr-kenuzás végén visszaérkezni.
Vízre tesszük a hajókat, és azokkal, akik ezen napon kezdik a vízitúra nevű csodát, megtanulunk kenuzni. Illetve megtanítunk kenuzni, megtanítjuk a kormányos, a vezérevezős és a legénység feladatát. Amikor minden kormányos, minden legénység fantasztikus, indulunk. A kenutúra során a csak nevében sebes, egyébként kedves, jámbor, szelíd, viccesen lassan folydogáló, az Öreg-Túrnál is lassabb Sebes-Túron evezgetünk.
Remek kiszállási pontokkal a Sebes-Túr nagyon nem kényeztet el minket, (konkrétan a jó kiszállási lehetőségek száma közelít a nullához). Viszont. Szerencsére a maximum térdig érő vízbe pompásan ki lehet szállni.
Amit meg is teszünk.
Ha nagyon ügyesek és szorgalmasak leszünk, akkor oda-vissza akár 14 km-t teszünk meg. Ha nagy a kánikula, akkor inkább lesz sok locsipocsi és kevesebb evezés.
Mivel itt a meder jellemzően olyan értelemben "tisztább", hogy kevesebbet kerülgetünk bedőlt fákat, és nem játszunk "limbó hintót", a pihenővel együtt is maximum 5 óra megtesszük a távot. Szóval 7 kilométerecskét evezünk fel és a fürdőzés után visszacsorgunk.
A Sebes-Túr vízitúra a pihenőkkel és mosdószünetekkel, benne természetesen ebédszünettel, 16 óra körül ér véget.
Ezt követően kérjük, hogy a kenuk tisztítása után segíts a hajókat biztonságba helyezni, magyarán ki kell cipelnünk a kenukat a partra.
Pénteki Öreg-Túr vízitúra: Kölcse - Túristvándi (11 km km)
A délelőtt első felében szabad program, pl. Nagyarban érdemes megnézni a rozáriumot.
Aztán egy füst alatt nézd meg Szatmárcsekén a csónakos fejfás temetőt!
11:00 Kezdődik a logisztika. Mindannyian felugrunk kocsikkal a vízre szállás helyére, Kölcsén fogunk parkolni.
Wc és naptejezés után a vízitúrázást most kezdőket (senki sem kenuban született) megtanítjuk kenuzni.
Amíg a néhány percig kezdők is rutinos öreg rókákká válnak, a profik bemelegítenek.
Felejthetetlen élményben részesít bennünket majd az itt kanyargó Öreg-Túr. Kegyetlenül szép. Abszolúte fenséges. (És minden olyan kifejezés, amely majd az eszedbe jut). Tényleg durva.
15 óra körül érkezünk Túristvándiba.
Innen a túravezető visszareppent néhány sofőrt Kölcsére, aztán már a néhány sofőr még 4-szer annyit tud fuvarozni.....
Este saját vagy éttermi vacsora, vagy pizzéria.
Szombati Túr vízitúra: kalandozás a Tejút galaxison kívül
Túristvándiból a Vízimalom Kemping és Panzióból indulunk, ennek megfelelően Túristvándiban
a Vízimalom panzió és kempingben találkozunk. Mindjárt írjuk azt is, hogy mikor. De a "mikor" attól függ, hogy rutinos vízitúrázó vagy-e, vagy még kevésbé tapasztalt. (Ha még életedben nem ültél kenuban, akkor "kevésbé vagy tapasztalt", csak ezt mi ilyen szépen fejezzük ki :)). Ugyanis mindenkinek volt első vízitúrája, és mivel szinte mindig van a vízitúrázást most kezdő, a vízitúrát csak ezen a napon kezdő túrázónk, (senki nem kenuban született), oktatással kezdünk.
Ha még nem kenuztál, gyere 10:00-ra, és megtanítjuk Neked a kenuzás csínját-bínját. Ha pedig profi vagy, ha ez már a sokadik vízitúrád, akkor 11:00-re várunk. Persze a Túr-evezés előtt a romlandó élelmiszert tegyétek a szállásotokon hűtőszekrénybe.
A vízitúra során az Öreg-Túr egy mások által nem evezett részén lapátolunk.
Konkrétan nem is ebben az univerzumban, de ha igen, tuti, hogy másik galaxisban evezgetünk. Ha néhol lesz olyan deja vu-d, hogy ez a táj, akár lehetne a Föld nevű bolygón is, akkor minimum 65 millió évet utaztál vissza az időben.
Itt lejönnek inni a dinoszauruszok.
Szürreális helyen fogunk szlalomozni, és néhol akadályokkal is meg kell küzdeni.
A Túr itt nem adja magát olyan könnyen, a sás, a gyékény tisztességesen be tudja nőni a medret, a bedőlt fák alatt gyakori a "limbo hintó", esetleg kellhet átemelés, és garantált a sok bújócska a behajló ágak alatt. Ezen szakaszon izgi a vízitúra. A kenutúra több pihenő és mosdószünettel, benne természetesen ebédszünettel 16 óra körül ér véget. Figyelem. Amilyen szenzációs a Túr, annyira nem bővelkedik jó kiszállási helyekkel. Pisilj akkor, amikor éppen olyan a part, ahol ki lehet szállni.
Ne várd meg, amíg "kell". Ez az ajánlás természetesen a többi napra is vonatkozik.
Vasárnapi Túr-kenutúra: Túristvándi körül evezünk egy olyan szenzációs szakaszon, hogy .........
Logisztikáznunk nem kell, a kenuzást most kezdőkkel 9-kor kezdjük a kenuzás tanulását. A rutinos vízitúrázókat 9:30-ra várjuk és 10-kor szállunk vízre.
És következik a sokak szerint Best of Túr szakasz.
Benne olyan nyalánkságok, mint, hogy 2 méterre fogsz elevezni a barna rétihéja fészkétől és komplett biológia órát tart neked a Túr.
A gyékénytől a vízi harmatkásán át a mocsári mentáig jóformán minden vízinövényünkkel meg fogsz ismerkedni. Pancsolási szünetet Túristvándi világhírű strandján tartunk, amihez képest a Riviéra, a Copacabana és Cancun bakfitty. A kellemes fürdőzést, mesés szép tájon történő evezgetést követően 13:30-kor érkezünk vissza a napi célba, egyúttal a kocsikhoz.
Még egy hajómosásra és a kenuk helyre cipelésére szeretnénk megkérni. Ha pedig nem kell még indulnod haza, nézd meg akár működés közben Magyarország leghíresebb vízimalmát. A malom mellett megcsodálhatod Magyarország állítólag legnagyobb, szerintünk az egyik legnagyobb platánfáját, és - ha van kedved agyeldobó finomságokhoz - megrendelheted előre a finom búcsúebédet.
Véget ért a vízitúra, de ne sírj sokat, hiszen várunk Gemencen őrült izgi ártéri túrával (www.gemenc-vizitura.hu), jöhetsz velünk a Szigetközbe (nincsenek rá szavak, de azért olvasd el amit itt találsz: szigetkozvizitura.hu), ha pedig tényleg jól uraljátok a hajót, a Hernád (hernad-vizitura.hu) és a Rába is hívogató célpont (www.raba-vizitura.hu).
A Tisza-tavon pedig a nyár jóformán minden napján van szenzációs kenutúránk, oda non-stop jöhetsz vízitúrára. www.tisza-to-vizitura.hu
Igény szerinti Öreg-Túr vízitúra
Egyedi Túr vízitúrára vonatkozó ajánlatunkat a csoport igényei (útvonal, az időpont, a szállás és étkezés igények), valamint a létszám alapján adjuk meg.
Szívesen biztosítunk étkezést, tudunk segíteni a szállításban, közlekedésben, kis túlzással: bármiben. +36209342760 vagy tiszatura_vizitura@yahoo.com
Kedvezményezett: MediaComm Kft.
A számlaszám: 12001008-00106900-00100007
A megjegyzés rovatba kérjük a vízitúra díját utaló természetes vagy jogi személy számlázási címét (irányítószámmal!!) valamint a vízitúra időpontját, és azt, hogy "Túr+Tisza vízitúra" beírni.
(Pl. 1021 Bp., Szitás u. 88. 2025. június 16-22. Túr kenutúra)