2-napos tiszai vízitúrák a családnak (péntek-szombat)
Gondosan tervezett és szervezett vízitúra a Tiszán. Választhatóan 1-, vagy 2-napos vízitúra! Tökéletes tiszai kenutúra a családnak kulturált túratársakkal.
Nálunk, nem a hangos böfögésen röhögő, tüc-tüct üvöltető "urakat" találod, mi az együttműködési normák betartását vállaló családoknak, társaságoknak szervezünk vízitúrákat, velünk a kenutúra örömét nem rontja el néhány "hmmm" - mondjuk így - "úriember". Nem vízitúráztál még? Sebaj!! Senki nem kenuban született. Mindenkinek volt első alkalom! A vízitúrát most kezdőknek megtanítjuk a kenuzás csínját-bínját. Nagyon szépen megtanulsz evezni, ügyesen fogod a kenut irányítani. Repülni fogsz a kenuval. A betanításunk - bocsánat a szerénytelenségért - olyan más szintet jelent, hogy arra nincsenek szavak.
Be lehet futni a tiszai vízitúra napján is, de javasolt, és szinte mindenkinek szimpatikus a kényelmes, nulladik napi érkezés. Feltétlenül érdemes a nulladik napon jönni, ha valaki - mondjuk - Zala déli részéből vagy éppen Szeged környékéről érkezik, ugyanakkor sokaknak ennél a vízitúránál a nulladikról első napra virradó éjszaka szállásköltsége meg is spórolható. Budapestről például még be lehet futni úgy, hogy nem a kakasokkal kell kelni. Az út nagy részét Bp. felől meg lehet tenni autópályán, ami Vásárosnaményig tart.
A Bp-től 320 km-es út az útvonaltervező szerint 3 óra 21 perc. Indulási helyként Budapest csak példa, de hasznos példa, mivel a vendégek jelentős része dunántúli, vagy budapesti, vagy külföldön élő/dolgozó magyar. Szerintünk autóval az utazási idő Budapestről 4-4.5-5 óra az átlagembernek, aki megáll útközben, aki dinnyét, barackot vesz, tankol, mosdóba megy stb.
Nulladik napi programnak hadd reklámozzuk Szatmár két gyönyörű különlegességét. A vízitúra előtt nézz meg valamit, ami az országban sehol máshol nincs! Pontosabban ne azért, mert máshol nincs, hanem mert nagyon érdekes ÉS máshol nincs. Nagyarban pedig mesés a "Rozárium", alias a rózsa-kert, és szintén Nagyarban érdemes benézni a Petőfi-fához. Érdemes megtekinteni Szatmárcseke temetőjében a különleges "csónakos" fejfákat.
Szállás a tiszai kenuzás idején
A szállás igény szerint sátor vagy szoba. Ha sátrazol, Szatmárcsekén, Túristvándiban és Sonkádon is találsz kempinget, a vízitúra "közepén" Szatmárcseke van, aki Szatmárcsekét választja, az a vízparton lévő "Sátor-tábor" kempingbe jöjjön. Ha pedig apartmant, vendégszobát veszel ki, akkor Tivadar, Nagyar, Szatmárcseke, Kölcse, Túristvándi, Sonkád településeken érdemes szállást keresni. Az "akcióhoz" a legközelebb a szatmárcsekei és a túristvándi szállások vannak. Végül a leghasználhatóbb tanács, hogy ha vendégszobát, apartmant keresel, kezdd a keresést minél korábban. Egy-két kivételtől eltekintve, a szállásadókkal kapcsolatos tapasztalat jó.
A kenutúra idején az étkezés igény szerint önellátó, étterem és bolt van, reggelit és vacsorát is tudsz rendelni több helyen.
Pl. Szatmárcsekén van egy szupi pizzéria, ahol nem csak pizzát tudsz kapni, ill. van olyan hely is a közelben, ahol a reggeli fenséges, a főételek is jók, a káposztás paszuly pedig bár nagyon nem olcsó, de tényleg mennyei.
1. napi vízitúra a Tiszán: Tiszabecs - Szatmárcseke (25 km)
Ha a nulladik napon érkezel/érkeztél, akkor a nulladik napon már mindent egyeztettünk, és tudod, hogy majd a 11:16-os buszra hol kell felszállnod.
Ha pedig az első túranapon jöttök, akkor - tényleg pontosan mert nem lehet késni - 10:30-kor Szatmárcsekén, a Vasváry és Kölcsey utcák sarkán az Önkormányzat előtti parkolóban találkozunk.
A parkoló a Kölcsey utcán, a református templomtól 40 méterre, a templommal szembeni oldalon van. Vagy írd be a GPS-be a Vasváry utcát. Figyelem: ha van, a találkozás előtt érdemes a szállásotokon a romlandó élelmiszert hűtőbe tenni. Minden utas kiszáll a kocsi(k)ból, bemutatkozunk. Kivesztek mindent a kocsi(k)ból, amire a túrán lesz szükség, itt már vízre késznek kell lennünk. Majd 10 percet logisztikázunk.
A logisztika idején az utasok átsétálhatnak megnézni Szatmárcseke különlegességét a csónakos fejfás temetőt. A sofőrökkel pedig a Szatmárcsekén belüli délutáni sétálást is rövidítendő, bekészítjük az autókat a kenutúra érkezési pontjára. Ez azt jelenti, hogy kiautóznak a sofőrök a Tisza-partra, ahol majd délután kikötünk a kenukkal, és a Tisza-parton a kemping parkolójában parkolunk. A parkolási díj 500 Ft/nap. Aztán Szatmárcsekén belül a sofőröket teleautó rendszerben (minél kevesebb kocsival) visszahozzuk a buszmegállóhoz. A Vasváry utcai buszmegálló hivatalosan a 'Szatmárcseke Posta' buszmegálló névre hallgat. Hozzál / hozzatok a buszra pénzt (a felnőtt buszjegy utoljára 465 forint volt). Lejjebb majd olvashatod, hogy mit kell hozni a tiszai vízitúrára. Szatmárcsekéről a 11:16-os busszal, vagy (csak eshetőség) részben busszal, részben minél kevesebb kocsival megyünk "fel" a vízre szállás helyére Tiszabecsre. Tiszabecsen belül majd kb. 13-14 percet sétálunk a buszmegállótól a vízig. A tiszaparti vízre szállás helyén már várnak rátok a kenuk, lapátok, mellények.
Mit hozzatok? A buszjegyre hozzatok készpénzt. Készüljetek alkoholmentes innivalóval és elemózsiával, pl. szendviccsel, törölközővel, naptejjel. Az erős UV-sugárzás miatt célszerű a hosszú ujjú póló, a combot is fedő halásznadrág, a simléderes sapka, a napszemüveg. Kérjük a lábat stabilan tartó lábbelit, pl. hátul is pántos szandált, vagy "vízi cipőt". A flip-flop papucsot kérjük otthon hagyni, veszélyes. Slusszkulcsnak, mobilnak, kamerának hozzatok vízmentes csomagolást, de még hordót is fogtok kapni. Tiszabecsen el tudsz menni "normál" (angol) wc-re is, következik a kenuzás gyakorlása, majd újabb (javasolt) wc-vizit után szállunk vízre. Ha meg bírod állni, még érdemes nem ebédelni, mivel az első kikötési ponton lesz a "hivatalos" ebédszünet.
A Tisza ezen a szakaszon még folyik, a már-már giccsesen festői tájon a 25 km sajnos gyorsan elfogy. A vis major esetét kivéve nem kötünk ki az ukrán oldalon. Lesz négy mosdó szünet, "uzsonnás" pihenőnket (is) egy nagyon helyes fövenyen tartjuk, ha éppen nem magas a víz. Lesz rövid pihenőnk a Túr-bukónál is, ahol a (nevében sebes, egyébként a duzzasztása miatt kvázi állóvíz) Sebes-Túr bukik a Tiszába. A Túr-bukó után a Tisza medrében nem mélyen a víz alatt sziklák vannak. Itt különösen erős odafigyelést kérünk szépen. Szigorúan a túravezető mögött, helykihagyással, libasorban, a túravezető által mutatott irányt követve kell haladni. 17:30 körül érkezünk Szatmárcsekére. Aki a nulladik napon érkezett, és a szatmárcsekei vízparti kempingben sátrazik, az a sátrától 100 méterre köt ki.
Akinek még a kocsiban van a sátra, az sátrat állít vagy sátrat dob. Akinek pedig Tivadarban, Kisaron, Nagyarban, Szatmárcsekén, Kölcsén, Túristvándiban, Sonkádon, Fehérgyarmaton van fix szállása, apartman vagy vendégszoba, azokkal beszállunk a délelőtt már Szatmárcsekére hozott kocsikba, és a szállásainkra autózunk. A vacsora önellátó. Szatmárcsekén a Tisza gátjánál olyan pizzéria van, hogy ... Sokan azt mondják, hogy Magyarország legjobb pizzériája. Mivel mi nem próbáltuk az összeset, pláne nem egyértelmű, hogy kinek mi a "jó", ebben nem foglalunk állást, de tény, hogy bármit rendelsz (legalábbis ízre) jó lesz. Hogy mennyire egészséges, ami benne, ill. rajta van, azt nem tudjuk, de legalább nem szokták megégetni, ami nagy szó.
2. napi tiszai vízitúra: Szatmárcseke-Tivadar (15 km)
Ha valaki "csak" ezen a napon kezdi a Tisza-túrát (lehet!) és még nem kenuztál, (senki sem kenuban született, valakinek sokszor nyugdíjas korában van először ideje kenuba ülni) akkor 8:30-ra gyere. 8:30-kor kezdjük a kenuzással most ismerkedők oktatását Szatmárcseke egyetlen Tisza-partján, vagy - egyeztetjük - ha az előző nap érkeztek, akkor már az első nap késő délután megtanítunk kenuzni.
A Tisza-part megtalálásához a GPS-be érdemes Szatmárcseke, Széchenyi utcát írni, mivel a falu felől a Tisza felé a Széchenyi utcán kell kijönni, aztán a Tisza töltése (egy gátat kell elképzelni, amelyre felvezet az út) után egyenesen gyere tovább, kövesd a meglepően jó minőségű aszfalt borítást és amikor az véget ér, már gyakorlatilag a Tisza-parton vagy, megérkeztél.
Ha csak erre a túranapra jössz, vagy most kezded a tiszai vízitúrát, de profi kenusok vagytok, pl. azért, mert máshol korábban vízitúráztál, vagy voltál ugyanezen túrának az első napján, akkor 9-re gyere ki, ill. le a Tisza partra. Tehát (igen, kétszer írjuk le, mivel így biztosabb: a rutinos, a kenut biztosan irányító, tapasztalt kormányossal bíró "hajóegységeket", ill. vízitúrázókat kérjük, hogy 9:00-re érkezzenek meg Szatmárcseke egyetlen Tisza-partjára (amely a Széchenyi u. folytatása). A rutinos vízitúrázóknak is kiadjuk a felszerelést. A biztonság kedvéért mindenkit megnézünk, hogy tényleg megy-e a kormányzás, természetesen nem kell kenu világbajnoknak lenni, de a kenut tudnotok kell uralni.
A vízitúra végén Tivadarba érkezünk. Ha indulsz haza, jó utat, ha még maradsz, és fix szállásod van, akkor a teleautó rendszert használva megyünk vissza a szállás(ok)ra. Aki vándortáborozik, az Tivadarban helyben száll meg. A sátrasoknak a tivadari szállás a Katica kempingben lesz. A vacsora önellátó. Szatmárcsekén van klassz pizzéria, Túristvándiban szenzációs étterem, Tivadarban is több étterem vár, és (nagy szó a Tisza mentén), még zöldségest is találsz.
Egyedi tiszai vízitúrára vonatkozó ajánlatunkat az útvonal, az időpont, a szállás, étkezés és egyéb igények, valamint a létszám alapján adjuk meg. +36209342760 vagy tiszatura_vizitura@yahoo.com
Jelentkezés a vízitúrára, és a tiszai kenutúra díjának utalása:
Jelentkezés a tiszai vízitúrára az innen letölthető jelentkezési lap kitöltésével, e-mailen történő visszaküldésével (a tiszatura_vizitura@yahoo.com e-mail címre). A túradíj utalását az alábbiak szerint kérjük.
Kedvezményezett: MediaComm Kft.
A számlaszám: 12001008-00106900-00100007
Az utalás során a banki közlemény rovatba kérjük az irányítószámot nem elfelejtve, a számlázási címet, a kenutúra idejét, valamint a "Tiszatúra" szót beírni. (A nevedet NE írd be a megjegyzés rovatba, úgyis látszik a banki utalásból a neved - azzal kezdődik a banki infó - és a megjegyzés rovatban csak foglalja a helyet). Nézzük meg a közlemény rovat jó kitöltését egy példán keresztül: 1055 Budapest, Nyugati tér 9. 2024. augusztus 23-24. Tiszatúra.
2-napos péntek-szombati Tisza vízitúra időpontok 2024-ben:
- 2024. március 29-30. Tisza vízitúra
- 2024. április 5-6. Tisza vízitúra
- 2024. április 12-13. Tisza vízitúra
- 2024. április 19-20. Tisza vízitúra
- 2024. április 26-27. Tisza vízitúra
- 2024. május 3-4. Tisza vízitúra
- 2024. május 10-11. Tisza vízitúra
- 2024. május 17-18. Tisza vízitúra (a pünkösdi hétvégén péntektől)
- 2024. május 18-19. Tisza vízitúra (a pünkösdi hétvégén szombattól)
- 2024. május 24-25. Tisza vízitúra
- 2024. május 31. - június 1. Tisza vízitúra
- 2024. június 7-8. Tisza vízitúra
- 2024. június 14-15. Tisza vízitúra
- 2024. június 21-22. Tisza vízitúra
- 2024. június 28-29. Tisza vízitúra
- 2024. július 5-6. Tisza vízitúra
- 2024. július 12-13. Tisza vízitúra - lásd a külön menüpontot
- 2024. július 19-20. Tisza vízitúra - lásd a külön menüpontot
- 2024. július 26-27. Tisza vízitúra - lásd a külön menüpontot
- 2024. augusztus 2-3. Tisza vízitúra
- 2024. augusztus 9-10. Tisza vízitúra
- 2024. augusztus 16-17. Tisza vízitúra
- 2024. augusztus 23-24. Tisza vízitúra
- 2024. augusztus 30-31. Tisza vízitúra
- 2024. szeptember 6-7. Tisza vízitúra
- 2024. szeptember 13-14. Tisza vízitúra
- 2024. szeptember 20-21. Tisza vízitúra
- 2024. szeptember 27-28. Tisza vízitúra
- 2024. október 4-5. Tisza vízitúra
- 2024. október 11-12. Tisza vízitúra
- 2024. október 18-19. Tisza vízitúra
- 2024. október 25-26. Tisza vízitúra